top of page

Vinylové podlahy

rozmýšlate na tým, ktorá vinylová krytina je pre vás tá najvhodnejšia. Prinášame vám prehľad jednotlivých typov vinylových podláh vrátane ich typického využitia, predností aj obmedzenia.

Materiál vinylových podláh 

Hlavným výrobným materiálom je polyvinylchlorid (PVC) - odtiaľ názov vinylová podlaha . Hlavným dôvodom, prečo sa dnes pre tieto podlahové krytiny už nepoužíva názov PVC, je snaha výrobcov a predajcov odlíšiť nové výrobné procesy a materiály od pôvodných. Predtým sa podlahoviny z PVC vyrábali dosť neekologickým spôsobom za použitia ftalátov ako zmäkčovadiel. Ftaláty sa z takéhoto PVC uvoľňujú do vzduchu, odkiaľ sa ľahko vstrebávajú do krvi, rovnako ako kontaktom s pokožkou. V tele pôsobia ako alergény, zaťažujú obličky a pečeň a môžu negatívne ovplyvniť plodnosti a vývoj plodu.

 

V súčasnosti sa ftaláty pri výrobe kvalitných vinylových podláh nepoužívajú a vinylové krytiny s označením A + sa vyznačujú veľmi nízkymi emisiami prchavých organických zlúčenín (VOC - volatile organic compound) všeobecne. Okrem toho sa jedná o 100% recyklovateľné materiály .

Výroba vinylových podláh 

Vinylové podlahy sú vo väčšine prípadov heterogénne (viacvrstvové) podlahy. Ich skladba sa u jednotlivých výrobcov môže trochu líšiť v počte vrstiev, použitých materiáloch i výrobných procesoch, zvyčajne sa ale skladajú z podkladovej vrstvy, nosnej vrstvy, stabilizačné mriežky, dekorovať fólie, nášľapné vrstvy a ochrannej vrchnej vrstvy.

Každá z vrstiev má svoju funkciu. Podkladová vrstva dáva lepeným vinylovým dielcom dobrú priľnavosť k lepidlu, u plávajúcich vinylov má ochrannú funkciu a u metrážových vinylových krytín plní funkciu izolačnú. Nosná vrstva určuje celkovú pevnosť, stabilizačný mriežka znižuje teplotná rozťažnosť, dekoračné fólie dáva podlahe jej vzhľad, nášľapné vrstvy spoločne s  ochrannými nátermi zaisťujú odolnosť vinylovej krytiny proti opotrebeniu a jej jednoduchú údržbu.

gerflor.png
forbo.png
wicanders.png
Vinylové podlahy metráž
Vinylové podlahy - metráž

Ešte dnes sa veľmi často stretneme s onačením lino alebo linoleum, hoci s týmto materiálom nemajú vinylové podlahy nič spoločné. Bližšie označenie je PVC, z ktorého základu pochádza názov vinyl. Jedná sa o mäkčené podlahoviny v roliach, vyrábaných najčastejšie v šírke 2 m, 3 m, 4 m alebo 5 m. Z hľadiska mechanickej odolnosti ich delíme na záťažové (objektovej) a bytové krytiny, a to podľa triedy záťaže , alebo podľa druhu podkladovej vrstvy (s filcom, alebo s penovým rubom). Podrobnejšie podľa druhotných špecifických vlastností, súvisiacich s účelom použitia, môžeme metrážové vinylové podlahy rozdeliť na akustické , ktoré tlmia kročajový aj priestorový hluk, protišmykové , športové, Antistatické , antibakteriálne a podobne. Často sa možno stretnúť aj s delením podľa dekoru - napríklad na dekór dreva, kameňa, dlažby, imitácia betónov a stierok či dizajnové a jednofarebné dekory.

 

   • Záťažové vinylové podlahy v metráži , ako názov napovedá, sú určené predovšetkým do vysoko zaťažovaných komerčných alebo priemyselných priestorov , ako sú reštaurácie, kancelárie, hotely, sklady či výrobné haly. Vďaka modernej technológii výroby, ktorá dáva týmto krytinám okrem odolnosti aj perfektný vzhľad, nachádza veľmi často miesto aj v bytoch či rodinných domoch. 

   

• Bytové vinylové podlahy v metráži sú naopak vhodné predovšetkým pre bytovú zástavbu , avšak väčšina produktov z tejto kategórie zvládne aj ľahkou komerčné záťaž. Ich prednosťou je nesmierne široký výber dekorov, farieb a odtieňov , ktorý v ostatných kategóriách nemá konkurenciu. 

  

 • Metrážové vinyly s filcom - sú v posledných rokoch stále obľúbenejšie, a to najmä vďaka svojej rozmerovej stabilite a pevnosti, ktoré umožňujú pokládku v bytových priestoroch bez lepenia až do plochy 50 m² . Ďalšou obrovskou výhodou filcového podkladu je schopnosť vyrovnávať drobné nerovnosti podkladu až do výšky 1 mm . V mnohých prípadoch tak nie je nutné upravovať podklad, čo so sebou prináša úsporu času i financií. V neposlednom rade filc zvyšuje už tak dobré zvukovo aj tepelno-izolačné vlastnosti vinylových podláh.

V podlaha s filocom.jpg

• Metrážová PVC s penovým rubom sú na trhu s podlahami už dlhé roky stálicami. Na rozdiel od vyššie popísaných druhov majú mäkčenou spodnú vrstvu, ktorá má za úlohu hlukovú a tepelnú izoláciu a tiež tlmenie došľapu , teda odpruženie nárazov chodidiel, respektíve obuvi pri chôdzi alebo pri športe. Na došľap sú tieto krytiny veľmi príjemné a teplé. Jednotlivé rady sa vyznačujú rôznou hustotou a hrúbkou podkladovej vrstvy a podľa toho majú aj odlišné vlastnosti. Vyššia hustota a menšia hrúbka prepožičiavajú krytine väčšiu odolnosť, ale horšie izolačné a tlmiace vlastnosti, a naopak. Nevýhodou mäkčeného podkladu je náchylnosť na otlaky ťažkých predmetov(skrine, práčka, kuchynská linka, posteľ ...), ktoré na ňom dlhodobo stojí. 

 

Cenovo sú metrážové vinylové krytiny veľmi dostupné, ľahko sa inštalujú (to platí najmä pre vinyl s filcom), a vďaka najvýhodnejšiemu pomeru cena / úžitková hodnota si dlhodobo udržujú poprednú pozíciu medzi najobľúbenejšími a najpredávanejšími podlahovými krytinami na trhu.

Lepené vinylové dielce
Lepené vinylové dielce
V podlaha dielec.png

Prierez vinylovým lepeným dielcom

 

1 - Povrchová úprava PUR+ Matt 

2 - 4D design s autentickým povrchem & zkosenými hranami

3 - Zosilnené jádro

4 - Kompaktná podkladová vrstva

V zahraničí sú lepené vinylové dielce známe pod skráteným názvom LVT (Luxury Vinyl Tiles) . Jedná sa o 2 až 2,5 mm hrubé lamely o rôznych plošných rozmeroch, v neprebernom množstve dekorov, najčastejšie v imitáciách dreva, dlažby a kameňa. Lamely sa inštalujú lepením natesno vedľa seba do lepidlového lôžka. Keďže sa podlaha skladá z dielcov, je pri pokládke menšie prerez, najmä u veľmi členitých miestností. Kvalitné vinylové dielce majú vysokú rozmerovú stabilitu, mechanickú odolnosť, dlhú životnosť, dobré zvukovo izolačné vlastnosti, sú variabilné (napríklad možno kombinovať viac farebných odtieňov dohromady), veľmi ľahko sa udržujú, sú vodeodolné, zdravotne nezávadné a cenovo dostupné.

Kladenie lepených vinylových dielcov patrí medzi náročnejšie. Pre perfektné finálny vzhľad je nevyhnutné dodržiavať starostlivo všetky kroky montážneho postupu, najmä pri príprave podkladu , ktorý je základom pre krásnu podlahu s dlhou životnosťou. Veľkou výhodou lepených dielcov je jednoduchá výmena poškodených lamiel za nové.

Rovnako ako ostatné podlahové krytiny sa lepené vinylové podlahy delia podľa triedy záťaže na:

   

• záťažové - s nášľapnou vrstvou s hrúbkou 0,55 mm a vyššie

 

    • bytové - s hrúbkou nášľapnej vrstvy 0,3 až 0,4 mm, čo je úplne dostačujúce nielen pre obytné priestory, ale aj do komerčných priestorov s nižšou až strednou intenzitou záťaže

Plávajúce vinylové podlahy
Plávajúce vinylové podlahy
V podlaha klik.png

Prierez celovinylová plávajúca podlaha

 

  1 - Povrchová úprava PUR+ Matt 

  2 - 4D design s autentickým povrchem & zkosenými  hranami

  3 - Technologie Duo core - zdvojené jádro

  4 - Vertikální zámek CLIC

• Plávajúce vinylové podlahy na HDF doske sú kombináciou medzi vinylom a laminátovou plávajúcou podlahou. Svoje vlastnosti im prepožičiavajú oba typy krytín - vinyl dáva podlahe dokonalý vzhľad, pocit teplej podlahy a dobré akustické vlastnosti, HDF doska robí podlahu pevnú a stabilnú. Nosná HDF doska (High Density Fibre) je drevovláknitá doska lisovaná pod veľkým tlakom, na ktorú je zvrchu nalepený vinylový dielec a eventuálne zospodu izolačná korková vrstva.

Celková hrúbka týchto podláh je približne 9 až 10 mm, zámkové spoje sú obdobné ako u laminátových podláh a taktiež aj spôsob inštalácie. Aj keď sú dnešné HDF dosky opatrené zvýšenou ochranou proti vlhkosti, neodporúča sa tieto podlahy pokladať do vlhkých priestorov, ale na rozdiel od celovinylových podláh sa môžu inštalovať na elektrické podlahové kúrenie a rohože . Pod plávajúce vinylové podlahy na HDF, bez integrovanej izolačnej podložky, sa odporúča túto podložku položiť samostatne. Najčastejšie sú využívané podložky z XPS (extrudovaný polystyrén) s hrúbkou 1,5 až 3 mm, dodávané v doskách alebo v roliach, ale na výber je z mnohých ďalších materiálov s vylepšenými vlastnosťami, ako je lepšie akustika , zvýšená tepelná izolácia, alebo naopak menšie tepelný odpor (vhodný pre podlahové kúrenie), vyššia odolnosť v tlaku a ťahu či parotesnosť .

Konštrukcia plávajúcich vinylových podláh je veľmi podobná ako u lepených dielcov s tým rozdielom, že ich nosná vrstva je podstatne silnejšia a po obvode každej lamely sa nachádza zámkový spoj čiže click , ktorým sa lamely k sebe spájajú a následne drží v jednom kompaktnom celku. Plávajúce podlahy všeobecne sú ideálne pri rekonštrukciách, pretože sa za dodržania určitých podmienok dajú pokladať potrebné na pôvodné parkety, drevené a drevotrieskové podlahy, dlažbu, betón a iné rovné podklady. Ďalšou výhodou je jednoduchá a rýchla inštalácia bez mokrých procesov, sú preto veľmi vhodné pre drevostavby . V prípade prenájmu možno nový plávajúci vinyl bez problému položiť na existujúce podlahu a po skončení prenájmu dielce ľahko rozobrať a odviezť.

 

Plávajúce vinylové podlahy majú dve základné podskupiny:

 

 • Celovinylová plávajúce podlahy sú približne 4 - 6 mm hrubé, nosnú vrstvu tvorí vinylová platňa, vystužená jednou alebo dvoma vrstvami sklených vlákien. Ďalšie vrstvy sú zhodné ako u ostatných vinylových podláh - dekoračné vrstva, nášľapná vrstva a povrchová úprava.

      Pod väčšinu týchto podláh sa pokladajú izolačne podložky špeciálne určené pre celovinylová click systémy . Tieto podložky majú vyššiu hustotu a tým pádom znesú väčšie zaťaženie, čím chráni zámky lamiel pred deformáciou. Na trhu sú aj kolekcie podláh, ktoré majú izolačnú podložku dokonca integrovanú už z výroby , takže nie je potrebné ju dokupovať samostatne. Niektorí výrobcovia nosnej vrstvy kombinujú z rôznych materiálov, ako je tomu napríklad s kompozitným jadrom ktoré sú pevnejšie, stabilnejšie a 100% vodotesné.

      Plávajúce celovinylová podlahy sú vodeodolné , takže je možné bez obáv použiť vo vlhkých priestoroch, ako sú kúpeľne, práčovne alebo kuchyne. Obmedzením je len nevhodnosť pokládky na elektrické podlahové kúrenie z dôvodu rýchlych teplotných zmien, ktoré im nesvedčí.

porovnanie vynilov
FILC.jpg

Metráž

Sdílejte vše co o vás zákazníci říkají. Dvakrát klikněte nebo klikněte na Upravit text a přizpůsobte si jej.

DIEL.jpg

Lepené dielce

Sdílejte vše co o vás zákazníci říkají. Dvakrát klikněte nebo klikněte na Upravit text a přizpůsobte si jej.

KLIK.jpg

Plávajúca podlaha

Sdílejte vše co o vás zákazníci říkají. Dvakrát klikněte nebo klikněte na Upravit text a přizpůsobte si jej.

bottom of page