top of page

Odvlhčolavanie

Odvlhčovače vzduchu Vám odstránia vlhkosť zo vzduchu, kondenzáciu na oknách, stenách a podlahách. Eliminujú sa tiež plesne a nežiaduce zápachy.

Odvlhčovač vzduchu je možné použiť kdekoľvek, kde je problém s nadmernou vlhkosťou.  Odvlhčovače vzduchu pracujú na princípe tepelného čerpadla. Ventilátor privádza vzduch na chladný povrch výmenníka, kde skondenzuje vlhkosť a odteká do zbernej nádržky, prípadne priamo do odpadu. Ďalší výmenník, ktorý je horúci dohreje studený a odvlhčený vzduch na teplotu nepatrne vyššiu, než je v priestore. Adsorpčné odvlhčovače odoberajú priamo z nasávaného vzduchu vodu na základe hygroskopickej adsorpcie na keramickom nosnom materiáli. 

V ponuke firmy MAMA interier s.r.o. je navrhovanie riešení v oblasti zvlhčovania a odvlhčovania vzduchu vrátane dodávky, montáže a servisu zvlhčovacích a odvlhčovacích zariadený.

Použitie odvlhčovačov vzduchu

Vlhkosť a mokro prenikne aj cez hrubé betónové steny a nepomôžu ani dobre zaizolovaná okná a dvere.  Množstvo vody použitej pri výrobe betónu, malty, omietky atp. sa v závislosti od okolností odparí po jednom až dvoch mesiacoch. Rovnako tak sa veľmi pomaly uvoľňuje vlhkosť zhromaždená v múroch po zakúrení, napríklad pri povodniach. Vlhkosť je tiež vhodné odstrániť z voľne uloženého materiálu.  Veľkým zdrojom vlhkosti v domácnostiach je tiež kúpeľňa alebo sušiareň bielizne, odkiaľ sa vlhkosť šíri do celého bytu alebo domu.    

Zvýšená vlhkosť vzduchu v uzavretých priestoroch je nežiaduca a pri jej nedostatočnom odstraňovaní dochádza k vzniku plesní, hniloby, korózie, odlupovaniu farebných vrstiev a iných nežiaducich škôd.    

 

Vysúšať budovy je možné dvoma rozdielnymi spôsobmi:        

 

a,Ohriatím a následnou výmenou vzduchu:     

Ohriaty vzduch na seba viaže vlhkosť, ktorá je potom s ním odvádzaná z miestnosti. Všetka spotrebovaná energia odchádza spolu s vlhkým vzduchom.    

 

b,Odvlhčovaním:     

Vlhkosť obsiahnutá vo vzduchu uzavretej miestnosti je kontinuálne znižovaná na základe kondenzačného princípu.    

 

Z hľadiska spotreby energie má odvlhčovanie nasledujúce výhody:

Odvlhčovacím procesom uvoľnené teplo je vrátené späť do miestnosti. Pri správnom použití sa spotrebuje len približne 25% energie, ktorá musí byť spotrebovaná na princípe "kúrenia a vetrania". Vzduch v našom prostredí je zmesou plynov a vodnej pary. Množstvo vody vo vodnej pare je udávané v gramoch na kilogram suchého vzduchu (absolútny obsah vody). 1m3 vzduchu váži cca. 1,2 kg pri 20 ° C. V závislosti na teplote môže každý kilogram vzduchu prijať len určité množstvo vodnej pary. Pokiaľ je dosiahnutá maximálna hodnota, hovorí sa o nasýtenom vzduchu, ktorý má rv 100%. Doporučená optimálna vlhkosť vzduchu je v našich podmienkach 40 - 50%.


Dôležité je pri odvlhčovaní dôkladne uzavrieť odvlhčovacie priestory, inak by dochádzalo k neustálemu odvlhčovaniu vonkajšieho vzduchu. To by bolo nielen neekonomické, ale hlavne zbytočné a neúčinné.


Odvlhčovacia jednotka, ktorá má byť súčasťou vzduchotechnického systému, musí sama o sebe produkovať veľmi suchý vzduch, ktorý bude mať po zmiešaní s vlhkým vzduchom v hale výslednú teplotu rosného bodu maximálne do +4 ° C.

Kondenzačné a adsorpčné odvlhčovače:

Kondenzačné systémy sa bežne používajú vo vzduchotechnike a klimatizáciách. Majú však niektoré nevýhody ako napr. hodnota RB výstupného vzduchu, ktorá je stále veľmi vysoká. Odvlhčovaním sa získa z odvlhčovacieho zariadenia výstupný vzduch s rosným bodom +3 ° C a vyšším. Musí sa zabezpečiť odmrazovanie ľadu na výmenníku jeho odstavovaním a ohrevom. Čím je nižšia teplota výmenníka (sací tlak), tým je nižšia účinnosť systému. Jedná sa o energeticky náročné riešenie!

Adsorpčné odvlhčovacie jednotky pracujú na princípe adsorpcii molekúl vodnej pary zo vzduchu do absorpčnej látky, ktorá vie tieto molekuly do seba viazať a pritom zostáva suchá. Táto látka potom prechádza procesom regenerácie, kedy je zbavená vodnej pary a v kontinuálnom cykle je opäť pripravená na absorpciu. Výsledkom je odvlhčený vzduch, ktorý sa privádza do odvlhčovaného priestoru a ktorého rosný bod má hodnotu až do -20 ° C alebo aj nižšie. Výsledný rosný bod vzduchu je bezpečne pod teplotou vzduchu v hale (+10 až +13 ° C) a zodpovedá vyššie uvedeným hodnotám do +4 ° C.

•                    Adsorpčné odvlhčovacie zariadenie nikdy nezamrzne

•                    Na jeho umiestnenie je potrebné veľmi malo priestoru

•                    Adsorpčné odvlhčovací systém je konštrukčne jednoduchší a tým aj spoľahlivejšie

•                    Veľmi nízke náklady na údržbu



Pri voľbe optimálneho odvlhčovacieho systému zvažujeme základné fakty:

•                    veľkosť haly, počet osôb - divákov a športovcov

•                    existenciu a prípadnú funkciu existujúcej vzduchotechniky

•                    existujúce a požadované parametre v hale (teplota vzduchu, relatívna vlhkosť vzduchu)

•                    dostupná energetická médiá (ponúkajú sa 3 média, ktorá ohrejú vzduch: plyn, para, elektrina), voľba média vychádza z možnosti zimného štadióna a ovplyvní potom prevádzkové náklady

•                    vhodné miesto pre umiestnenie jednotky

bottom of page